Povijest

Tko su salezijanci?

Salezijanci ili Družba svetog Franje Saleškog je rimokatolička redovnička družba koju je osnovao sveti Ivan Bosco 1859. godine s ciljem odgoja i evangelizacije mladih, osobito najsiromašnijih. Prisutni su u 133 zemlje svijeta, osobito preko oratorija, župa, škola, učeničkih domova i drugih ustanova za mlade. U Hrvatskoj djeluju od 1913., a u Rijeci od 1918. godine.

Ako želite saznati više o djelovanju salezijanaca u Hrvatskoj, posjetite službenu stranicu Hrvatske salezijanske provincije: Don Boscovi salezijanci – Salezijanci Hrvatska

Ako želite saznati više o djelovanju salezijanaca u svijetu, posjetite službenu stranicu Družbe: SDB.ORG

Tko je don Bosco?

Ivan (Giovanni) Bosco, poznatiji kao Don Bosco, bio je katolički svećenik iz Torina (19. stoljeće) koji je sav svoj život posvetio odgoju i služenju siromašnim mladima. Njegov cilj bio je odgajati mlade da budu „dobri kršćani i pošteni građani“ kako bi ih „vidio sretne sada i u vječnosti“ što je bila njegova najveća želja. Crkva je prepoznala salezijansko djelo, a Ivana Bosca proglasila svetim 1934. godine. Sveti papa Ivan Pavao II. o stotoj obljetnici njegove smrti (1988.), nazvao je Don Bosca „ocem i učiteljem mladih“.

Što to znači da je naša škola salezijanska?

Naša škola je salezijanska zato što su je osnovali Don Boscovi salezijanci koji je i danas vode uz pomoć drugih odgajatelja (nastavnika i djelatnika) i pripadnika velike Salezijanske obitelji. Karakteristike salezijanske škole su: obiteljski duh i zajedništvo, preventivni odgojni sustav, dobar cjeloviti odgoj mladih u svim dimenzijama (ljudska, intelektualna, kulturna, moralna, duhovna, društvena, sportska…), pozitivna prisutnost odgajatelja, katolički identitet i evanđeoske vrijednosti na pristupačan način predstavljene mladima, kvalitetno obrazovanje i priprema za daljnje životne korake.

Kako je nastala naša škola?

„Nakon dugog čekanja“ salezijanci dolaze u Rijeku 6. siječnja 1918. Odmah otvaraju oratorij i kreću s aktivnim radom koji obuhvaća stotine djece i mladih. Sport, glazba, kazalište, duhovne obnove i svečanosti te razne odgojne skupine uvelike utječu na društveni, kulturni i vjerski život Rijeke. Ubrzo nastaje crkva Marije Pomoćnice, kao i odgojni zavod u koji dolaze dječaci između jedanaest i šesnaest godina, većinom iz riječke okolice, s otoka i iz Istre, koji nisu imali prilike pohađati prikladnu školu. Drugi svjetski rat i novonastale političke prilike dovode do zatvaranja zavoda 1947. godine.

Unatoč brojnim teškoćama, salezijanci u poslijeratnim godinama organiziraju gimnaziju koja se u ono vrijeme zvala „Salezijanska srednja vjerska škola za spremanje svećenika“, budući da su je pohađali samo mladići koji razmišljaju o duhovnom pozivu ili oni koji su htjeli dobiti kvalitetni odgoj i obrazovanje u katoličkom duhu. Sve do sedamdesetih godina situacija je nestabilna te se škola seli i djeluje jedno vrijeme u Zadru, a zatim i u Križevcima. Prema službenim podacima samo od 1959. do 1984. godine kroz nju je prošlo gotovo osam stotina učenika iz svih dijelova Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i drugih krajeva, koji su svoju svakodnevnicu dijelili sa salezijancima kroz učenje, rad, igru, zabavu, molitvu i sve ono što je Don Bosco sanjao za svoje odgojne ustanove. S potpunim povratkom gimnazije iz Križevaca u Rijeku 1972. godine, slijedi jedno mirnije razdoblje.

Prema devedesetim godinama, sa smanjenjem broja sjemeništaraca i kvalificiranih nastavnika salezijanaca, u nastavu se uključuje sve više nastavnika laika, a 1991. upisan je i prvi vanjski učenik. Škola tada prelazi iz sjemenišne gimnazije u gimnaziju s pravom javnosti što je potvrđeno 1993. kada je u jeku Domovinskog rata, Hrvatska salezijanska provincija odlučila temeljito obnoviti zgradu škole. Iste godine, uz veliko zalaganje salezijanaca, škola je konačno upisana u sudski registar (u vremenu kada se zakonodavstvo Republike Hrvatske tek počelo formirati) kao Salezijanska klasična gimnazija, s pravom javnosti. U narednim godinama u školu se upisuju prve djevojke, otvara se odjel za sportaše, zgrada se nadograđuje dva puta, škola bilježi značajne rezultate na području odgoja i obrazovanja, kulture i sporta, a stotine mladih, dobiva priliku izrastati u slobodne i zrele osobe kakve je Don Bosco sanjao… Ako čitaš ovaj tekst, možda se njegov san želi nastaviti i s tobom…? Osluškuj i kreni jer… nema slučajnosti!

Kratki povijesni pregled

1918. dolazak salezijanaca u Rijeku – otvaranje oratorija
1934. izgrađena i blagoslovljena crkva Marije Pomoćnice
1935. s radom kreće odgojni zavod za učenike
1959. osnivanje Salezijanske klasične gimnazije
1991. upisan je prvi vanjski učenik
1993. škola službeno dobiva naziv Salezijanska klasična gimnazija, s pravom javnosti
1994. dovršena temeljita obnova školske zgrade
1996. u školu se počinju upisivati i djevojke
1997. druga dogradnja škole
1998. otvoren odjel opće gimnazije za sportaše
2016. odjel za sportaše se proširuje na dva razreda
2018. nakon pet godina završena je treća i najopsežnija dogradnja školske zgrade

Izvor: Stoljeće salezijanske prisutnosti u Rijeci 1918.-2018. oratorij – župa – škola, Salezijanska klasična gimnazija, s pravom javnosti, Rijeka 2018.

Skip to content