Sudjelovanje na CERN Masterclass 2025.

Dan je započeo uvodnim riječima i pozdravima, tijekom kojih su sudionici upoznati s planom aktivnosti za taj dan, predavačima te sadržajem predstojećih predavanja i radionica.

Prvo značajno predavanje fokusiralo se na Standardni model i eksperimente na CERN-u. Sudionici su saznali da je Standardni model teorija koja opisuje temeljne čestice i njihove interakcije. Objašnjeno je da se Standardni model sastoji od tri glavne skupine čestica: kvarkova, leptona i baždarnih bozona, koji prenose temeljne sile prirode. Naglašeno je da CERN ugošćuje širok spektar eksperimenata na kojima surađuju međunarodni znanstvenici.

Sljedeće predavanje bavilo se anticesticama i kvantnom teorijom polja. Predavanje je pratila razvoj koncepta čestica od klasične mehanike preko kvantne mehanike do kvantne teorije polja. Objašnjena je ključna veza sa specijalnom relativnošću kako bi se demonstrirala nužnost postojanja antičestica.

Predavanje pod nazivom “Ad Astra: Život i smrt zvijezda” obuhvatilo je fascinantne procese zvjezdane evolucije, uključujući kako zvijezde nastaju, njihove različite razvojne faze od glavnog niza do crvenih divova i supernova te njihove konačne sudbine kao bijelih patuljaka, neutronskih zvijezda ili crnih rupa.

Demonstracija “Kozmičkih miona” pružila je praktično iskustvo u detektiranju miona, koji nastaju interakcijom kozmičkih zraka s Zemljinom atmosferom, pomoću maglene komore. Sudionici su promatrali tragove kondenzacije koje ove čestice ostavljaju prolazeći kroz alkoholnu paru, čineći apstraktni koncept elementarnih čestica opipljivim.

Poslijepodnevna aktivnost bila je posvećena samostalnoj analizi stvarnih podataka s CMS eksperimenta na CERN-u. Dobili smo upute o tome kako interpretirati podatke i vizualizacije te kako koristiti softver za analizu. Središnja aktivnost uključivala je analizu energija čestica nastalih u sudarima i kategorizaciju događaja kako bi se potencijalno promatrao signal Higgsovog bozona.

Naposljetku, video konferencija sa znanstvenicima na CERN-u poslužila je kao ključna komponenta za raspravu i pojašnjenje. Sudionici su imali priliku predstaviti svoja otkrića, usporediti rezultate s drugim školama diljem Europe koje su sudjelovale u istoj radionici i postavljati pitanja fizičarima koji rade na čelu istraživanja u fizici čestica na CERN-u Pitanja su se mogla kretati od specifičnosti elementarnih čestica do širih upita o životu istraživača na CERN-u, čime su sudionici dobili širu perspektivu o značaju i izazovima rada u suvremenoj fizici čestica.

Darijan Carlos Komljen

Skip to content