Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavamo 18. studenoga. Prisjećamo se sloma herojske obrane grada Vukovara 1991. te stravičnog zločina koji je počinjen u Škabrnji nad tamošnjim stanovništvom. Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tada su poginule 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

I ove godine nizom aktivnosti obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Tijekom mjeseca studenoga učenici su pod mentorskim vodstvom svojih profesora proučavali noviju hrvatsku povijest i Domovinski rat, a osobito vukovarsku bitku. Članovi povijesne grupe rezultate svoga istraživačkoga rada izložili su na plakatima u prostoru škole.

Pod mentorskim vodstvom profesora hrvatskoga jezika i školske knjižničarke organiziran je poetsko-duhovni program i zajednička molitva svih učenika i djelatnika naše škole. U programu su sudjelovale članice recitatorske grupe Maria Magdalena Ljubas, Iva Soldo, Lucija Kokić i Anamaria Matić koje su recitirale pjesme Nikole Milićevića, Mislava Kontića i Ljerke Car Matutinović, članovi školskoga zbora Klara i Franjo Sušanj te David Prša koji su izveli pjesmu Iznad polja makova te voditelji programa Petra Brkičić i Ivan Babić. Molitvu za vukovarske i sve stradalnike Domovinskoga rata, hrvatsku domovinu, mir i zajedništvo predvodio je don Vinko Rogalo. Nakon toga svi učenici i djelatnici škole zapalili su svijeće ispred škole, u Vukovarskoj ulici. U sklopu poetsko-duhovnoga programa predstavljena je i izložba likovnih radova učenice 4.sb razreda Vite Zare Badurina pod nazivom Vukovarski poliptih. Radovi kojima se Vita Zara predstavila inspirirani su patnjom vukovarskih stradalnika i u njima se izmjenjuju motivi smrti, žrtve, ali i pobjede života i mira nad užasom ratnoga razaranja.

* {
box-sizing: border-box;