13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"

01.02.2018. 09:13
Znanstveni piknik 2018.
Sedmu godinu zaredom, od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun u Zagrebu, održat će se Znanstveni piknik čiji je glavni cilj promovirati znanost u najširem smislu te zainteresirati mlade ljude da odaberu znanost kao svoj životni put.

01.02.2018. 08:43
Nacionalni CERT sudjelovao u "Cyber SOPEx" vježbi
U utorak, 30. siječnja 2018. godine, Agencija Europske unije za mrežnu i informacijsku sigurnost, ENISA (engl. European Network and Information Security Agency), organizirala je kibernetičku vježbu "Cyber SOPEx" s ciljem poboljšanja suradnje između CSIRT-ova (eng. Computer Security Incident Response Team). Ovo je bila prva vježba takvog tipa.

31.01.2018. 08:50
Webinar: Shelly Terrell - Assessing Students in the Digital Age
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Assessing Students in the Digital Age“, koji će se održati u nedjelju, 4. veljače 2018. godine od 18 do 19 sati.

Salezijance je osnovao sv. Ivan Bosco 1859. godine u Torinu. Po karizmi svoga utemeljitelja zadatak je družbe odgoj mladeži; odnosno salezijanska karizma jest…biti s mladima, živjeti za njih, otkrivati ljepotu života kroz odgojenu odgovornu ljubav i slobodu.

U Rijeku salezijanci dolaze 6. siječnja 1918. Ubrzo nakon dolaska organizirali su razgranati rad s mladima iz cijeloga grada. Godine 1935. već postojećim aktivnostima pridružuje se i konvikt za mladiće srednjih škola. Uz mnoštvo aktivnosti na organizaciji glazbenoga, kazališnog, sportskog života riječke mladeži, talijanski su salezijanci u samostanu prikupljali knjige. Nemamo podataka koliki je bio njihov fond, tko se njime mogao služiti, da li se netko bavio knjižnicom, nemamo također ni inventarne knjige iz toga razdoblja. No, knjige talijanskih salezijanaca čine temelj, početke današnje knjižnice SKG-a. Knjige iz toga razdoblja (1918. – 1945.) koje se i danas nalaze u našoj knjižnici najvećim su dijelom vjerske tematike, pisane talijanskim i latinskim jezikom. Na naslovnoj stranici nalazi se pečat riječke salezijanske kuće.

Nakon Drugoga svjetskog rata tadašnja je vlast zabranila salezijancima u Hrvatskoj sve aktivnosti kojima su okupljali mladež, oduzete su im brojne odgojne ustanove, među njima i zavod Martinis Marchi u Splitu. Nakon zatvaranja Zavoda dio knjižničnoga fonda (vjerski naslovi na talijanskome, latinskom i hrvatskom jeziku) salezijanci donose u Rijeku i pripajaju ga već postojećoj zbirci u samostanu.

Kada su 1955. godine vlasti zatvorile riječko sjemenište, salezijanski sjemeništarci nastavljaju svoje školovanje u Biskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zadru. Salezijanci u Zadru prikupljaju knjige potrebne za njihovo školovanje i odgojno djelovanje, a dio toga fonda također završava u riječkom salezijanskom samostanu.

Veliku župu salezijanci imaju u Arbanasima kraj Zadra. U župi su prikupljali knjige i darovali ih školi.

U Rijeci je škola započela s djelovanjem ujesen 1959. godine kada je pohađaju učenici trećih i četvrtih razreda dok se prvi i drugi razredi nalaze u Križevcima. Škola je 1972. godine u potpunosti preseljena u Rijeku. U trinaestogodišnjem križevačkom razdoblju školsku je knjižnicu vodio don Franjo Kralik. Nakon preseljenja Škole, u Rijeku je prenesen i veći dio knjižničnoga fonda.

U Rijeci je knjižnica zbog nedostatka prostora često preseljavana. U vrijeme kada je vodi don Marin Mandić (1972. – 1976.) fond je prenesen u današnju zgradu. Don Marinovim odlaskom u misije brigu o knjižnici preuzima don Marinko Ivanković.

Godine 1984. ravnatelj škole don Pavao Crnjac preuzima i brigu o knjižnici koja se tada prvi puta počinje sustavno sređivati. Don Crnjac je započeo inventarizaciju, klasifikaciju (u knjižnici je tada prvi puta primijenjena Univerzalna decimalna klasifikacija), katalogizaciju, no, nažalost svojim odlaskom u knjižnici ostavlja tek započet golem posao.

Ministarstvo kulture i prosvjete odobrilo je 1. ožujka 1993. početak rada Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, no školska je knjižnica počela raditi tek 15. studenoga 1994. godine.