04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

01.12.2017. 09:19
NATO vježba "Cyber Coalition 2017"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet sudjelovala je u desetoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2017".

30.11.2017. 15:10
Na CARNetovom sustavu Loomen i ove godine uspješno održano međunarodno natjecanje Dabar
Od 13. do 17. studenoga 2017. godine na CARNetovom sustavu Loomen održano je međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Interes učenika ove je godine bio iznimno velik pa je na natjecanju ukupno sudjelovalo 15 247 učenika iz 430 škola.

29.11.2017. 16:09
Lakše i zanimljivije učenje uz pomoć digitalnih obrazovnih sadržaja
U sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg s partnerima provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, razvijeni su digitalni obrazovni sadržaji (DOS-ovi) za učenike i nastavnike STEM predmeta (kemija, biologija, fizika i matematika) u 7. i 8. razredima osnovnih škola te 1. i 2. razredima srednjih škola.

29.11.2017. 13:46
Webinar: Keep it Simple but Keep on Going
U četvrtak, 30. studenoga 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom Keep it Simple but Keep on Going.

Salezijance je osnovao sv. Ivan Bosco 1859. godine u Torinu. Po karizmi svoga utemeljitelja zadatak je družbe odgoj mladeži; odnosno salezijanska karizma jest…biti s mladima, živjeti za njih, otkrivati ljepotu života kroz odgojenu odgovornu ljubav i slobodu.

U Rijeku salezijanci dolaze 6. siječnja 1918. Ubrzo nakon dolaska organizirali su razgranati rad s mladima iz cijeloga grada. Godine 1935. već postojećim aktivnostima pridružuje se i konvikt za mladiće srednjih škola. Uz mnoštvo aktivnosti na organizaciji glazbenoga, kazališnog, sportskog života riječke mladeži, talijanski su salezijanci u samostanu prikupljali knjige. Nemamo podataka koliki je bio njihov fond, tko se njime mogao služiti, da li se netko bavio knjižnicom, nemamo također ni inventarne knjige iz toga razdoblja. No, knjige talijanskih salezijanaca čine temelj, početke današnje knjižnice SKG-a. Knjige iz toga razdoblja (1918. – 1945.) koje se i danas nalaze u našoj knjižnici najvećim su dijelom vjerske tematike, pisane talijanskim i latinskim jezikom. Na naslovnoj stranici nalazi se pečat riječke salezijanske kuće.

Nakon Drugoga svjetskog rata tadašnja je vlast zabranila salezijancima u Hrvatskoj sve aktivnosti kojima su okupljali mladež, oduzete su im brojne odgojne ustanove, među njima i zavod Martinis Marchi u Splitu. Nakon zatvaranja Zavoda dio knjižničnoga fonda (vjerski naslovi na talijanskome, latinskom i hrvatskom jeziku) salezijanci donose u Rijeku i pripajaju ga već postojećoj zbirci u samostanu.

Kada su 1955. godine vlasti zatvorile riječko sjemenište, salezijanski sjemeništarci nastavljaju svoje školovanje u Biskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zadru. Salezijanci u Zadru prikupljaju knjige potrebne za njihovo školovanje i odgojno djelovanje, a dio toga fonda također završava u riječkom salezijanskom samostanu.

Veliku župu salezijanci imaju u Arbanasima kraj Zadra. U župi su prikupljali knjige i darovali ih školi.

U Rijeci je škola započela s djelovanjem ujesen 1959. godine kada je pohađaju učenici trećih i četvrtih razreda dok se prvi i drugi razredi nalaze u Križevcima. Škola je 1972. godine u potpunosti preseljena u Rijeku. U trinaestogodišnjem križevačkom razdoblju školsku je knjižnicu vodio don Franjo Kralik. Nakon preseljenja Škole, u Rijeku je prenesen i veći dio knjižničnoga fonda.

U Rijeci je knjižnica zbog nedostatka prostora često preseljavana. U vrijeme kada je vodi don Marin Mandić (1972. – 1976.) fond je prenesen u današnju zgradu. Don Marinovim odlaskom u misije brigu o knjižnici preuzima don Marinko Ivanković.

Godine 1984. ravnatelj škole don Pavao Crnjac preuzima i brigu o knjižnici koja se tada prvi puta počinje sustavno sređivati. Don Crnjac je započeo inventarizaciju, klasifikaciju (u knjižnici je tada prvi puta primijenjena Univerzalna decimalna klasifikacija), katalogizaciju, no, nažalost svojim odlaskom u knjižnici ostavlja tek započet golem posao.

Ministarstvo kulture i prosvjete odobrilo je 1. ožujka 1993. početak rada Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, no školska je knjižnica počela raditi tek 15. studenoga 1994. godine.