02.08.2017. 12:50
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu visokodostupnog sustava za upravljanje API pozivima u pilot projektu “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

29.06.2017. 11:22
U okviru projekta e-Škole objavljeno 70 novih scenarija poučavanja
U sklopu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ objavljeno je 70 novih e-Škole scenarija poučavanja. Svi zainteresirani nastavnici nove scenarije mogu pronaći na mrežnoj stranici https://scenariji-poucavanja.e-skole.hr/, a dostupno je 15 scenarija za nastavni predmet kemije, 18 fizike, 18 biologije te 19 matematike.

27.06.2017. 20:10
Upozorenje - nova ransomware kampanja Petya
U tijeku je nova kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem te su slučajevi zaraze zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Indiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Danskoj i drugima. Trenutna su meta računala raznih korporacija, energetskih postrojenja te banaka.

Salezijance je osnovao sv. Ivan Bosco 1859. godine u Torinu. Po karizmi svoga utemeljitelja zadatak je družbe odgoj mladeži; odnosno salezijanska karizma jest…biti s mladima, živjeti za njih, otkrivati ljepotu života kroz odgojenu odgovornu ljubav i slobodu.

U Rijeku salezijanci dolaze 6. siječnja 1918. Ubrzo nakon dolaska organizirali su razgranati rad s mladima iz cijeloga grada. Godine 1935. već postojećim aktivnostima pridružuje se i konvikt za mladiće srednjih škola. Uz mnoštvo aktivnosti na organizaciji glazbenoga, kazališnog, sportskog života riječke mladeži, talijanski su salezijanci u samostanu prikupljali knjige. Nemamo podataka koliki je bio njihov fond, tko se njime mogao služiti, da li se netko bavio knjižnicom, nemamo također ni inventarne knjige iz toga razdoblja. No, knjige talijanskih salezijanaca čine temelj, početke današnje knjižnice SKG-a. Knjige iz toga razdoblja (1918. – 1945.) koje se i danas nalaze u našoj knjižnici najvećim su dijelom vjerske tematike, pisane talijanskim i latinskim jezikom. Na naslovnoj stranici nalazi se pečat riječke salezijanske kuće.

Nakon Drugoga svjetskog rata tadašnja je vlast zabranila salezijancima u Hrvatskoj sve aktivnosti kojima su okupljali mladež, oduzete su im brojne odgojne ustanove, među njima i zavod Martinis Marchi u Splitu. Nakon zatvaranja Zavoda dio knjižničnoga fonda (vjerski naslovi na talijanskome, latinskom i hrvatskom jeziku) salezijanci donose u Rijeku i pripajaju ga već postojećoj zbirci u samostanu.

Kada su 1955. godine vlasti zatvorile riječko sjemenište, salezijanski sjemeništarci nastavljaju svoje školovanje u Biskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zadru. Salezijanci u Zadru prikupljaju knjige potrebne za njihovo školovanje i odgojno djelovanje, a dio toga fonda također završava u riječkom salezijanskom samostanu.

Veliku župu salezijanci imaju u Arbanasima kraj Zadra. U župi su prikupljali knjige i darovali ih školi.

U Rijeci je škola započela s djelovanjem ujesen 1959. godine kada je pohađaju učenici trećih i četvrtih razreda dok se prvi i drugi razredi nalaze u Križevcima. Škola je 1972. godine u potpunosti preseljena u Rijeku. U trinaestogodišnjem križevačkom razdoblju školsku je knjižnicu vodio don Franjo Kralik. Nakon preseljenja Škole, u Rijeku je prenesen i veći dio knjižničnoga fonda.

U Rijeci je knjižnica zbog nedostatka prostora često preseljavana. U vrijeme kada je vodi don Marin Mandić (1972. – 1976.) fond je prenesen u današnju zgradu. Don Marinovim odlaskom u misije brigu o knjižnici preuzima don Marinko Ivanković.

Godine 1984. ravnatelj škole don Pavao Crnjac preuzima i brigu o knjižnici koja se tada prvi puta počinje sustavno sređivati. Don Crnjac je započeo inventarizaciju, klasifikaciju (u knjižnici je tada prvi puta primijenjena Univerzalna decimalna klasifikacija), katalogizaciju, no, nažalost svojim odlaskom u knjižnici ostavlja tek započet golem posao.

Ministarstvo kulture i prosvjete odobrilo je 1. ožujka 1993. početak rada Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, no školska je knjižnica počela raditi tek 15. studenoga 1994. godine.