preskoči na sadržaj

Salezijanska klasična gimnazija - s pravom javnosti

Login
Tražilica

QR code škole

e-Dnevnik

CARNet

Državna matura

Školski linkovi

Arhiva dokumenata
Carnet novosti
24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

28.08.2018. 13:51
Pilot projektom e-Škole značajno povećana digitalna zrelost 10 posto hrvatskih škola
Povećanje razine digitalne zrelosti 10 posto hrvatskih osnovnih i srednjih škola glavni je rezultat uspješno završenog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET započela s partnerima 2015. godine. 

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

Popis lektire za klasične i sportske razrede

POPIS LEKTIRE ZA PROGRAME KLASIČNE I OPĆE - SPORTSKE GIMNAZIJE

Podcrtani naslovi su poveznice na online izdanja knjiga - za naslove na stranici lektire.skole.hr potreban je AAI@EduHr identitet, za koji se, ako ste ga izgubili, možete obratiti u tajništvo škole.

 

1. RAZRED


  1. HOMER – Ilijada (pjevanja 1., 6., 8., 16., 24)
  2.  IVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ - Kako je Potjeh tražio istinu
  3.  VJEKOSLAV KALEB - Gost
  4.  ANTON GUSTAV MATOŠ - Cvijet sa raskršća; Cvijet sa raskršća
  5.  PAVAO PAVLIČIĆ - Dobri duh Zagreba
  6.  AUGUST ŠENOA - Zlatarovo zlato; Zlatarovo zlato
  7.  JEROME DAVID SALINGER – Lovac u žitu
  8.  SOFOKLO – Antigona
  9.  BIBLIJA – izbor (Knjiga postanka, Knjiga izlaska, Judita, Evanđelje po Ivanu, Otkrivenje)
  10.  HOMER – Odiseja (pjevanja 1., 19., 21.)
  11.  SOFOKLO – Kralj Edip
  12.  ESHIL – Okovani Prometej
  13.  PLAUT – Škrtac

 

2. RAZRED

  1. DANTE ALIGHIERI – Pakao (1. – 5. pjevanje)
  2. GIOVANNI BOCCACCIO – Dekameron (uvod, 1. dan 1. novela, 2. dan 3. novela, 10. dan 5. ili 6. novela)
  3. CERVANTES  – Don Ouijote (uvod, izbor)
  4. WILLIAM SHAKESPEARE – Hamlet
  5. MARKO MARULIĆ – JuditaJudita
  6. ZORANIĆ – Planine (Perivoj od Slave, Otkuda bura ishodi i zač se zove)
  7. PETAR HEKTOROVIĆ – Ribanje i ribarsko prigovaranje (Parvi dan, stih 1.-20., 497.-508., Drugi dan, stih 595.-685., Treti dan, stih 1510.-1532.); Ribanje i ribarsko prigovaranje
  8. MARIN DRŽIĆ – Novela od Stanca
  9. MARIN DRŽIĆ – Dundo Maroje
  10. PEDRO CALDERON de la BARCA – Život je san 
  11. IVAN GUNDULIĆ – Suze sina razmetnoga; Suze sina razmetnoga
  12. IVAN GUNDULIĆ – Dubravka
  13. JEAN RACINE – Fedra
  14. MOLIERE - Škrtac
  15. JOHAN W. GOETHE – Patnje mladog Werthera
  16. FRIEDRICH SCHILLER – Razbojnici
  17. EDGAR ALLAN POE – Crni mačak
  18. MIHAIL J. LJERMONTOV- Junak našeg doba

 

3. RAZRED

  1. IVAN MAŽURANIĆ – Smrt Smail-age Čengijića; Smrt Smail-age Čengijića
  2. HONORE de BALZAC – Otac Goriot
  3. GUSTAVE FLAUBERT – Gospođa Bovary
  4. NIKOLAJ V. GOGOLJ – Kabanica
  5. FJODOR M. DOSTOJEVSKI – Zločin i kazna
  6. AUGUST ŠENOA – Prijan Lovro; Prijan Lovro
  7. ANTE KOVAČIĆ – U registraturiU registraturi
  8. JOSIP KOZARAC – Tena
  9. KSAVER Š. GJALSKI – Pod starim krovovima (Per...); Pod starim krovovima (Per...)
  10. VJENCESLAV NOVAK – Posljednji Stipančići; Posljednji Stipančići
  11. HENRIK IBSEN – Nora (Kuća lutaka, Lutkina kuća)
  12. ANTUN GUSTAV MATOŠ – Camao, Cvijet s raskršća, Kip Domovine….  ; Camao, Cvijet s raskršća, Kip Domovine
  13. MILUTIN CIHLAR NEHAJEV - Bijeg
  14. IVAN KOZARAC - Đuka Begović
  15. MILAN BEGOVIĆ – Bez trećega

 

4. RAZRED

  1. FRANZ KAFKA – Preobrazba
  2. ALBERT CAMUS – Stranac
  3. EUGENE IONESCO – Stolice
  4. IVO ANDRIĆ - Prokleta avlija
  5. MIROSLAV KRLEŽA – Baraka Pet be
  6. MIROSLAV KRLEŽA – Gospoda Glembajevi
  7. MIROSLAV KRLEŽA – Povratak Filipa Latinovitza
  8. RANKO MARINKOVIĆ – Ruke (Anđeo, Zagrljaj, Ruke, Prah)
  9. RANKO MARINKOVIĆ – Kiklop
  10. VLADAN DESNICA – Proljeća Ivana Galeba
  11. ANTUN ŠOLJAN – Kratki izlet
  12. IVAN ARALICA – Psi u trgovištu
  13. PAVAO PAVLIČIĆ - Dunav / Koraljna vrata

 

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj godini 2017./2018. za osnovnu razinu ispita jesu:

1. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna

2. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Matoš, Dobriša Cesarić, Josip Pupačić, Slavko Mihalić)

3. Ibsen, Henrik: Nora

4. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi

5. Marinković, Ranko: Kiklop

6. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići, Posljednji Stipančići

7. Shakespeare, William: Hamlet

8. Sofoklo: Antigona.

Bez obzira na vrstu eseja uz polazni tekst s popisa ispitnih djela može biti zadan i neknjiževni tekst ili književni tekst

koji nije naveden u popisu književnih ispitnih djela za školski esej. 

 

Književna ispitna djela za školski esej u školskoj godini 2017./2018. za višu razinu ispita jesu:

 

1. Camus, Albert: Stranac

2. Cihlar Nehajev, Milutin: Bijeg

3. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna

4. Držić, Marin: Dundo Maroje

5. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Matoš, Dobriša Cesarić, Josip Pupačić, Slavko Mihalić)

6. Kafka, Franz: Preobrazba

7. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi

8. Krleža, Miroslav: Povratak Filipa Latinovicza

9. Marinković, Ranko: Kiklop

10. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići, Posljednji Stipančići

11. Salinger, Jerome David: Lovac u žitu

12. Shakespeare, William: Hamlet

13. Sofoklo: Antigona

14. Šimić, Antun Branko: Preobraženja

Bez obzira na vrstu eseja uz polazni tekst s popisa ispitnih djela može biti zadan i neknjiževni tekst ili književni tekst

koji nije naveden u popisu književnih ispitnih djela za školski esej. 

 

preskoči na navigaciju