04.12.2017. 10:31
CARNet domaćin međunarodnog partnerskog sastanka projekta CRISS
U siječnju 2017. godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet priključila se međunarodnom projektu CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) koji se provodi u okviru programa Europske unije Obzor 2020.

01.12.2017. 09:19
NATO vježba "Cyber Coalition 2017"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet sudjelovala je u desetoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2017".

30.11.2017. 15:10
Na CARNetovom sustavu Loomen i ove godine uspješno održano međunarodno natjecanje Dabar
Od 13. do 17. studenoga 2017. godine na CARNetovom sustavu Loomen održano je međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Interes učenika ove je godine bio iznimno velik pa je na natjecanju ukupno sudjelovalo 15 247 učenika iz 430 škola.

29.11.2017. 16:09
Lakše i zanimljivije učenje uz pomoć digitalnih obrazovnih sadržaja
U sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg s partnerima provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, razvijeni su digitalni obrazovni sadržaji (DOS-ovi) za učenike i nastavnike STEM predmeta (kemija, biologija, fizika i matematika) u 7. i 8. razredima osnovnih škola te 1. i 2. razredima srednjih škola.

29.11.2017. 13:46
Webinar: Keep it Simple but Keep on Going
U četvrtak, 30. studenoga 2017. godine od 19 do 20 sati Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom Keep it Simple but Keep on Going.

Predavanje ravatelja don dr. Nike Tunjića - Značajne karakteristike salezijanskih škola
Autor: Martina Tomljanović Molnar, 27. 9. 2016.

OPCIJA ZA SIROMAŠNE I SLABIJE UČENIKE

Odlika  je salezijanskih škola  da daje prednost  onima koji su socijalno zapostavljeni ili oštećeni na osobnom planu.

POVEZANOST SA ŽIVOTOM

Salezijanska škola nije samo  akademska i odvojena od života, nego  se u nastavi  i odgoju  bavi  pitanjem suvremenog svijeta i mladenačkim problemima: ekologijom, pravednošću, seksualnošću, ulogu žene itd. Katolička škola sa svojim profesorima  mora biti u korak  s vremenom, moraju  razumjeti  svijet mladih i pomoći  im da se na pravi način suočavaju sa životom Katolička škola u biti vrednuje svakog.

VJERA DA SU MLADI U BITI DOBRI

Salezijanska škola praktično  vrednuje  svakog mladog čovjeka. Spremna na komunikacije prihvaća potrebe svakog pojedinog. Zna pohvaliti  odati priznanje i nadati se protiv svake nade kad su u pitanju krajnji teški slučajevi.

ODGOJITELJSKA LJUBAV

Amorevalezza znači  da odnos  između  nastavnika i učenika  mora biti najprije  razuman, a zatim da taj odnos  ne smije biti isključivo funkcionalne kvalitete, nego interpersonalne kvalitete koja služi međusobnom prepoznavanju i druženju  prožetom aspektima kršćanskog vjerovanja.

PREVENTIVNOST

Pedagogija prevencije  zahtijeva način susreta s mladima, koji  u njima  razvija  vlastite snage  kreativnosti i aktivnosti.  Veoma je važno za salezijansku školu da su profesori i profesorice autentične osobe te da su spremni  ponuditi  mladima  svoja uvjerenja i životni stil te uzor  za nasljedovanje. Ta spremnost da se osobno daruje jest njihov autoritet i ugled kod mladih.

RADOST I OPTIMIZAM

Salezijanska  škola bez široke ponude  igara slobodnog vremena, sporta, glazbe umjetnosti kazališta i crkvenih slavlja bila bi nezamisliva.

Gostoljubivost je značajna osobina Sal. škola. Svi profesori i profesorice, ali i sami mladi, odgovorni  su za ugodnu  i gostoljubivu atmosferu u školi. Veoma je važan kontakt s roditeljima.

DJELOTVORNA VJERA

Aspekt vjere sastavni dio je baštine koju salezijanska škola mora posjedovati. To su liturgijska slavlja, razgovor o vjeri, njegovanje Božje riječi.

ODGOJNO PASTORALNA ZAJEDNICA

Načela  pedagogije preventivnog sustava  su moguća samo u odgojnoj zajednici. Takav odgojni stil ne mogu ostvariti pojedinci.  Spremnost na zajednička razmišljanja, međusobnu potporu  i zajedničko traganje  za motivacijama.